Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судова влада України — нарівні з виконавчою та законодавчою гілкою влади є однією з гілок влади відповідно до ст. 6 Конституції України. Органи судової влади здійснюють свої повноваження у межах, встановлених Конституцією України та відповідно до Законів України.
Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Правосуддя – це діяльність органів судової влади в розв’язанні конфліктів у суспільстві, що мають правовий зміст. Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та Законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави. Специфіка діяльності судів полягає в тому, що застосування ними закону в розгляді конкретних справ здійснюється у певних процесуальних формах, визначених законодавчо, а саме: у формі цивільного, господарського, адміністративного, кримінального, а також конституційного судочинства.
Потрібно зазначити, що 17 липня 1997 року Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (скорочено Європейська конвенція з прав людини (ЄКПЛ) і для нашої держави вона набула чинності 11 вересня того ж року. ЄКПЛ є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України, як чинний міжнародний договір, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікувавши Конвенцію та протоколи до неї, держава перед усім зобов’язалася гарантувати кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені у конвенції та цих протоколах. Звернутися до Європейського суду з прав людини можна тоді, коли вичерпані всі засоби національного правового захисту прав людини. Скарга повинна подаватися мовою національного судочинства, до неї обов'язково додаються рішення всіх судових інстанцій. Термін розгляду справи — у середньому 3—5 років.
Судову систему України складають суди загальної юрисдикції та Конституційний Суд України, який є єдиним органом конституційної юрисдикції. Суди загальної юрисдикції утворюють єдину систему судів, яка складається із загальних і спеціалізованих судів. Система судів загальної юрисдикції в Україні будується за принципами територіальності і спеціалізації. Найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України. Вищими судовими органами спеціалізованих судів є відповідні вищі суди. Відповідно до закону діють апеляційні та місцеві суди.
Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області як місцевий суд загальної юрисдикції є судом першої інстанції і діє на підставі Конституції України, Закону України від 01.04.2015 року № 2453-XVІІ «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та інших нормативно-правових актів, здійснює правосуддя в порядку, встановленому процесуальним законом, і розглядає цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення.
Суд знаходиться за адресою: 51300, Дніпропетровська область, с.м.т. Юр’ївка, вул.Леніна-89, ел.адреса inbox@yr.dp.court.gov.ua.
До складу Юр’ївського районного суду входять голова суду, який його очолює, і троє суддів. В суді за рішенням зборів суддів запроваджена спеціалізація з розгляду конкретних категорій справ. Також діє спеціалізація із здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх. Крім того, з числа суддів Юр'ївського районного суду Дніпропетровської області зборами суддів обраний слідчий суддя.
Організаційне забезпечення роботи Юр'ївського районного суду Дніпропетровської області здійснює його апарат, який очолює керівник апарату.
Правовий статус працівників апарату суду визначається Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», іншими законами та нормативно-правовими актами.
В апараті суду утворена канцелярія, працівники якої щоденно, протягом робочого часу суду, забезпечує прийняття та реєстрацію документів, що подаються до суду.
Крім цього, для поліпшення умов доступу до правосуддя, в Юр’ївському районному суді працює система «Електронний суд». Запроваджено порядок щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу в частині надсилання судом таким учасникам процесуальних документів в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
А також запроваджено порядок щодо надсилання судами учасникам судового процесу та кримінального провадження текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень.
Для отримання тексту судової повістки в електронній формі за допомогою SMS-повідомлення учаснику судового процесу потрібно:
Судова повістка в електронному вигляді буде надсилатися учаснику судового процесу, який подав відповідну заявку до суду, на його номер мобільного телефону, вказаний в такій заявці.
При здійсненні правосуддя Юр’ївський районний суд Дніпропетровської області неухильно дотримується основних засад судочинства:
Для кожної людини у правовій державі передусім важливо мати доступ до правосуддя і можливість вільно, швидко, безперешкодно реалізувати своє право на судовий захист. Кожен бажає, щоб система правосуддя постійно і надійно захищала його від протиправних посягань, зловживань влади, гарантувала б дійове поновлення порушених законних прав і свобод.
Наприкінці слід зазначити, що уявлення про суд як «казенний дім» - установу, яка здійснює державний примус, не відповідає дійсності, насправді суд – це установа, до якої люди звертаються за захистом своїх прав та законних інтересів. Кожен бажаючий може бути присутнім у відкритому судовому засіданні і самостійно зробити висновки про діяльність суду та справляння суддями судочинства.
Двері Юр’ївського районного суду Дніпропетровської області завжди відкриті для людей!