flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як правильно розуміти поняття «шестимісячний строк для прийняття спадщини»

30 жовтня 2019, 10:34

Питання "спадщини", "спадкового права" залишається актуальним як для громадянина  так і для держави в цілому, оскільки воно, так чи інакше зачіпає інтереси кожного.

Спадкування – це перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) - стаття 1216 ЦК України.

 Спадкодавець - це фізична особа, права та обов'язки якої після смерті переходять до інших осіб. Спадкоємці - це особи, що набувають право на спадщину (особи, які є живими на момент відкриття спадщини, особи, що були зачаті за життя спадкодавця і народилися після відкриття спадщини, а також юридичні особи та держава). Право спадкування тісно пов'язане з правом власності, оскільки спадкування є одним із засобів набуття права власності.

Чинним законодавством України передбачено два види спадкування:

               1) спадкування за заповітом,
               2) спадкування за законом.

У ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК установлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання щодо визначення особі додаткового строку, суд обов’язково досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, суд о виходить із того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Звертаємо увагу, що спадкоємець, має звернутись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини  саме протягом шести місяців з часу відкриття спадщини (смерті спадкодавця), а не після того як цей строк сплине.

Правильне розуміння початку та закінчення строку для прийняття спадщини дає можливість вчасно оформити спадкові права без звернення до суду.