flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення і судові рішення є тому підтвердженням!

07 листопада 2017, 14:05

Статтею 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. При розгляді справ про поновлення на роботі суд з’ясовує, з яких підстав проведено звільнення працівника та перевіряє, щоб накази про звільнення відповідали законодавству про працю. У разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, суд поновлює працівника на попередній роботі, а також одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за 1 рік. Рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, підлягає негайному виконанню.

Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення – в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки (ст. 233 КЗпП), але якщо ці строки були пропущені з поважних причин, то суд може їх поновити. У відповідності до п.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» від 08.07.2011 року з подальшими змініми за

№ 3674-V1 – від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Хотілось би поділитись практикою нашого суду з приводу розгляду справ даної категорії, а саме про визнання незаконним звільнення з роботи, скасування розпорядження про звільнення, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Так, з початку 2017 року на адресу суду надійшло 2 справи зазначеної категорії, по яким по обом справам з боку відповідача виступав орган місцевого самоврядування.

 

 За позовом № 1

 

Рішенням суду позов громадянина задоволено:

-визнано незаконним та скасовано розпорядження органу місцевого самоврядування «про звільнення працівника з займаної посади» ;

-поновлено працівника на посаді;

-стягнуто  з   органу   місцевого  самоврядування на  користь      незаконно звільненого працівника середній заробіток за час вимушеного прогулу .

Апеляційний суд Дніпропетровської області погодився з рішенням суду першої інстанції, апеляційну скаргу відповідача по справі залишено без задоволення, а постанову суду – без змін.

 

 За позовом № 2

 

Рішенням суду позов громадянина також задоволено:

-стягнуто з органу місцевого самоврядування на користь незаконно звільненого працівника середній заробіток за час вимушеного прогулу ;

-провадження закрито в частині позовних вимог позивача до органу місцевого самоврядування про визнання незаконним, скасування розпорядження про звільнення та поновлення на роботі в зв»язку з відмовою позивачки від позовних вимог.

Рішення в апеляційному порядку не оскаржувалось.

Протиправні дії посадових осіб органів місцевого самоврядування призвели до порушення трудових прав та заподіяння працівникам майнової шкоди у вигляді втрати заробітку за час вимушеного прогулу, що встановлюється з дати звільнення до дати поновлення на роботі.

Проте, суд виступив гарантом захисту громадян від незаконного звільнення, задовольнивши позовні вимоги працівників-позивачів.

 

З повагою до читачів, в.о. прес-секретаря - Оля Петренко